Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak patrzysz na zdjęcie? W jakiej kolejności odczytujesz treść kadru? Co i dlaczego wywołuje w Tobie określone emocje? Co wpływa na to, że na jedne obiekty na zdjęciu patrzymy w pierwszej, a na inne w dalszej kolejności?
Ciężar wizualny, to jest to, co powoduje, że pewne elementy zdjęcia przyciągają wzrok widza bardziej niż inne. Ciężar wizualny decyduje o tym, w jaki sposób i w jakiej kolejności patrzymy na zdjęcie.
Umiejętnie rozmieszczając „ciężkie” obiekty na zdjęciu, wpływamy na równowagę kompozycji i dynamikę kadru. To ciężar wizualny wywołuje w widzu określone emocje i pozwala fotografowi wpływać na to, jak odbierane są jego zdjęcia.
Co przyciąga nasz wzrok?
• Najważniejszy jest człowiek. To on zawsze przyciągnie wzrok widza w pierwszej kolejności. Jeżeli zdjęcie przedstawia portret, najważniejsze będą oczy.
• Jasne elementy przyciągają wzrok przed ciemnymi. Jeżeli jednak całe zdjęcie jest raczej jasne, tym co przyciągnie wzrok widza będzie kontrastowy, ciemny obiekt.
• Duże obiekty są ważniejsze od małych.
• Ostre i rozpoznawalne obiekty są zawsze ważniejsze od nieostrych (rozmytych) i gorzej rozpoznawalnych.
• Obiekty w ciepłych barwach są ważniejsze od tych w zimnych. Wyjątkiem jest tu zasada kontrastu (podobnie jak w przypadku obiektów jasnych i ciemnych).
• Elementy wywołujące emocje są ważniejsze od obiektów emocjonalnie neutralnych. Innymi słowy: jeżeli znamy osoby lub miejsca na zdjęciu, to na nie spojrzymy w pierwszej kolejności. Z tłumu ludzi nasz wzrok w pierwszej kolejności wybierze twarze, które zna, a jeżeli takich nie ma, skieruje się na osoby na zdjęciu patrzące prosto w obiektyw. To oczy postaci w kadrze są obdarzone dodatkowym ciężarem wizualnym.
Dodaj komentarz