Funkcjonuje powszechne, że kadr amerykański to zdjęcie pokazujące modela od pasa w górę. To niezupełnie prawda. Ja sama wielokrotnie spotkałam się z błędnym rozumieniem tego pojęcia przy realizacji sesji biznesowych. Żeby uniknąć nieporozumień warto przed przyjęciem zlecenia doprecyzować, o co rzeczywiście klientowi chodzi.
Kadr amerykański to zaczerpnięty z amerykańskiego planu filmowego lat 30-ych sposób przedstawiania postaci ludzkiej od wysokości nieco powyżej kolan, w górę. Ponad głową modela pozostaje niewielka przestrzeń do górnej granicy kadru.
Taki sposób fotografowania pozwala na pokazanie relacji między bohaterami zdjęcia, gestów i, do pewnego stopnia, mimikę. Postać lub postacie wypełniają niemal cały kadr i niewiele miejsca pozostaje na pokazanie otoczenia. Kadr amerykański nie znajdzie więc zastosowania w fotografii środowiskowej czy kontekstowej. Ponieważ jednak podkreśla dynamiczny charakter prezentowanych na zdjęciu postaci, świetnie się sprawdzi przy pokazywaniu relacji między ludźmi, oraz przy fotografowaniu osób, którym zależy na podkreśleniu dynamiki charakteru i wykonywanej pracy.
Dodaj komentarz