O co chodzi w fotografii ulicznej?

Opowiedz historię w jednym zdjęciu. Fotografia uliczna opisuje i dokumentuje życie toczące się na ulicy. Zadaniem fotografa jest opowiedzenie historii za pomocą jednego zdjęcia.

 

Przygotuj w wyobraźni opowieść. Fotografia uliczna, to fotografia wieloplanowa.  Żeby ta , opowieść zaistniała fotograf musi zobaczyć i przygotować w wyobraźni kolejne plany zdjęcia. Fotograf przygląda się otoczeniu, znajduje dla siebie miejsce, z którego może najlepiej kontekst zdjęcia, układa w kadrze kolejne plany ustawia parametry aparatu i… czeka.

 

Fotograf czeka na swój „moment decisif” – decydujący moment. Czeka na to idealne ujęcie, które wyraża kwintesencję całej sytuacji, które jest kulminacją wszystkiego co było na tej ulicy „przed” i będzie „po”. Czeka na „decydujący moment”, w którym skupiają się wszystkie emocje i który nie wymaga dodatkowych wyjaśnień.

 

Fotografia uliczna to 90% czekania i 10% fotografii… jak dobrze pójdzie. Fotograf czeka, aż w jego wyobrażonym kadrze (najlepiej w mocnych punktach tego kadru!) znajdzie się coś niezwykłego (wjedzie rowerzysta w czerwonej kurtce na żółtym rowerze, przebiegnie pies, wejdzie mnich buddyjski, przejedzie samochód, wbiegnie dziecko… itd.) Ważnie jest oczywiście jaki to będzie obiekt, ale nie najważniejsze. Dobrze, żeby znalazł się we właściwy punkcie kadru. To zmysł obserwacji i wyczucie fotografa sprawia, że powstaje zapadające w pamięć zdjęcie, powstaje opowieść w kadrze.

 

Recepta na fotografię uliczną: Czekać, czekać, czekać… – wyobrazić sobie kadr – nacisnąć spust migawki w decydującym momencie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.