Śpiewać każdy może… czyli jak osiągnąć sukces? cz.1

 

Czy jest jeden skuteczny sposób, by osiągnąć sukces?

 

Śpiewać każdy może?

Talenty artystyczne pretendują nas do osiągnięcia sławy, lecz nie każdy chórzysta ma szansę na zrobienie solowej kariery. Ba, popularne w mediach programy prezentujące nam rzesze rozśpiewanej, roztańczonej i roz…cokolowiek młodzieży w różnym wieku dość jasno pokazują, że z setek a może tysięcy chętnych do bycia idolem tłumów, wygrywa jeden – i to wcale nie ten najzdolniejszy.

Na szczęście z planowaniem ścieżki kariery i osiąganiem sukcesu zawodowego jest inaczej. Tutaj liczy się nie tyle talent, co szczególny rodzaj wrażliwości na czynniki, które ułatwiają nam lub utrudniają zdobycie zawodowego i osobistego szczytu.

Rodzice obserwując swoje kilkuletnie dzieci dość trafnie potrafią ocenić, że niektóre z nich cechuje wyjątkowa zdolność dawania sobie rady w relacjach z rówieśnikami.
Używając nomenklatury z zakresu umiejętności menadżerskich powiedzielibyśmy, że mają wysoki poziom inteligencji społecznej. Inne zaś odznaczają się wytrwałością i pracowitością oraz odpornością na frustrację potrzeb, a więc już na początku swojej życiowej drogi cechuje ich – godna pozazdroszczenia przez niektórych dorosłych – inteligencja emocjonalna.

Jeśli wspominając siebie z lat dziecięcych nie pamiętamy, abyśmy wyróżniali się się czymś szczególnym, jesteśmy jak każdy i w takim samym stopniu – skazani na sukces!
Każdy z nas ma szansę na to, by tak zarządzać swoim życiem – zawodowym i osobistym – aby w rozliczeniu bilans wyszedł na plus, a nagrodą było samozadowolenie i poczucie spełnienia. Warto więc być świadomym mechanizmów i obszarów, nad którymi należy pracować, by droga doprowadziła nas tam, gdzie chcemy – do sukcesu.

 

Sukces, czyli co?

Dla jednych spełnieniem będzie pierwszy zarobiony milion, dla innych praca na własny rachunek a jeszcze inni uznają, że celem ich życia jest stabilizacja w relacjach z ludźmi.
Aby osiągnąć sukces, koniecznie trzeba go najpierw zdefiniować.
Stephen R. Covey  w swojej książce „Siedem nawyków skutecznego działania”, jako jedną z fundamentalnych zasad proponuje:  „zaczynaj z wizją końca”.  Istotne jest, by jak najdokładniej określić stan, jaki chcemy osiągnąć, który nazwiemy swoim celem. To co ważne, to nie tylko szczegółowe wyobrażenie celu, ale również forma w jakiej go opiszemy.

Okazuje się że forma w jakiej opisujemy nasz cel jest swoistym programowaniem nas na działanie.
Specjaliści zalecają, by układać zdania w formie dokonanej i czasie teraźniejszym (siedzę na fotelu dyrektorskim i zarządzam organizacją), zamiast w czasie przyszłym (będę siedzieć na fotelu i zarządzać).

Wizualizacja jest doskonałym narzędziem do tego, by zwiększyć swoją szansę na sukces. Jeśli potrafimy wyobrazić sobie szczegółowo stan, jaki chcemy osiągnąć włączając w to oprócz suchych faktów nasze emocje, reakcje innych ludzi, czy zmiany jakie nastąpią w naszym otoczeniu, wówczas stajemy się scenarzystami i reżyserami naszego powodzenia.
Początki z „uprawianiem” wizualizacji bywają trudne zwłaszcza, że trzeba przy tym nauczyć się relaksacji, jest to jednak metoda skuteczna i warta wysiłku.

 

Miękkie kompetencje dla twardych efektów

Bywamy zaskoczeni faktem, że sukcesy niejednokrotnie odnoszą nie Ci, co mają głowę pełną wiedzy, ale osoby które błyszczą życiowa mądrością i doświadczeniem.
Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ każdy sukces, nawet najdrobniejszy, osadzony jest w kontekście społecznym.

Jeśli na jednej szali postawimy doskonale wykształconego i utytułowanego mruka, który drży na myśl o własnej porażce, ma złe zdanie o sobie i innych ludziach, a na drugiej osobę z przeciętnym wykształceniem, umiejącego zjednywać sobie ludzi, świadomego swoich mocnych i słabych stron oraz otwartego na innych – z pewnością wskaźnik wagi przesunie się w jej kierunku. Aby być człowiekiem sukcesu warto zadbać o kilka ważnych kwestii. Niektórzy z nas przychodzą na świat z talentem w tych obszarach, inni potrzebują wsparcia, szkoleń i ciężkiej pracy. Bez względu na to, do której grupy należysz pamiętaj, że sukces opiera się na filarach:

  1. skutecznej komunikacji

  2. samoświadomości

  3. radzenia sobie z emocjami

c.d.n.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.